106 Milyon Müşterinin Kişisel Hesapları Çalındı

Capital One Bank 100 Milyon kadarı ABD vatandaşı, 6 Milyon kadarı Kanada vatandaşı olmak üzere, 106 milyon müşterisinin kişisel verilerinin çalındığını açıkladı.

Bilgilerine erişilen müşteri ve şirketlerin 2005-2019 arası kredi kartı başvuruları, isim, adres, posta kodu, telefon numarası, e-posta adresi, doğum tarihi ve müşteri gelir bilgisi var. Banka işlemleri ve kredi notu, kredi limiti, hesap bakiyesi, ödeme geçmişi ve iletişim bilgileri gibi müşterileri ilgilendiren verilere de erişildiği açıklandı. Yaklaşık 140 bin kredi kartı müşterisinin sosyal güvenlik numarası (Bizdeki TC olarak düşünülebilir) ve hesap numarasına erişildiği de gelen bilgiler arasında.

Bankayı ve verileri çalınan kişileri sevindiren olay ise failin yakalanması. Fakat failin bu veriyi 3. şahıslarla paylaşıp paylaşmadığı hususunda net bir bilgi yok. Beş yıla kadar hapsi istenen hackera, 50 bin dolarlık para cezası da kesildi. Capital One CEO’su Richard Fairbank “Suçlunun yakalanmasına çok sevinmemin yanı sıra yaşananlar için çok üzgünüm. Bu olayın bankaya maliyeti 100 ila 150 milyon Dolar arasında.” dedi.

kaynak: haberbilim