ABD’den şok güvenli bölge açıklaması!

Beyaz Saray'dan Türkiye Hakkında Açıklama

Beyaz Saray‘dan son dakika açıklamaları şok yaşattı! Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapacağı operasyon hakkında konuşan Beyaz  Saray, ABD.’nin desteklemeyeceğini ve bu ülkenin operasyona dahil olmayacağını açıkladı. Açıklamanın ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın “Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur” ifadelerini kullandı.

ABD Hükümetinden  yapılan yazılı açıklamada,”Türkiye’nin “uzun süredir planlanan operasyonu ile Suriye’nin Kuzeyine ilerleyeceğini” ve ABD’nin “operasyona katılmayacağını” ve ABD birliklerinin “yakın bölgede olmayacağını” duyurdu.

Beyaz Saray,”Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı.”Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacaktır.

Açıklamada, ‘Suriye topraklarında IŞİD’i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı’ ifade edildi.

ABD hükümetinin, Suriye’de tutuklanan IŞİD mensubu vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığına ancak bu ülkelerin bu teröristleri almak istemediği, ABD’nin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağı,”Türkiye bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacak” denildi.

ETİKETLER