Astronotlar Starlink için Tedirgin

Astronotlar Starlink için Tedirgin
Starlink projesinin haberini ile birlikte birçok internet kullanıcıları mutlu etmeyi başardı.Ucuz ve hızlı internete Starlink sayesinde ulaşabilecekti. Fakat son zamanlarda astronomlar bu durumdan endişeli gibi duruyor, çünkü 30 bin kadar uydunun atmosfer etrafını kaplayacak.

Astronomlar Starlink uydularının yansıtacağı ışıktan endişeli

SpaceX11 Kasım Pazartesi günü Starlink mega takımyıldızının ikinci kurulumunu başlanmasını planlıyor. Astronomlar ne olacağını merakla gözlerle takip ediyoe.

Şirket, Mayıs ayında ilk uydularını fırlattığında, gözleriyle geceleri gökyüzünü inceleyenler, nesnelerin inanılmaz derecede parlak olduğunu fark etti. Astronomlar, uyduların bilimsel gözlemlere ve yıldızların incelenmesine engel olabileceğini kanaatinde.

Bu gözlemler Temmuz ayında başladı. Astrofizikçi Jonathan McDowell ayrıntılı bir analiz yapmadı, ancak ön sonuçların ilgili olduğunu söyledi. Uyduların düzenli olarak saat 4 ile 7 arasında değişen ve teleskopsuz görülebilecek kadar parlak olan saatlerde dikkat çekiyordu. McDowell ” Sonuç olarak, bunları sürekli olarak görebilirsiniz” dedi.

İlk uydular 60 adetti, ancak SpaceX‘in uzun vadeli planı olarak yörüngeye 30 bin adet uydu fırlatmayı düşünüyor.

Bu uydu filosu oldukça fazla sayıda olarak görülüyor. Ne kadar aktif olarak kullanılacak olsa da uzayda çalışan bir çöplük filosu olarak da görülüyor.

ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.