Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Adli Yıl ile ilgili Açıklamalar

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yeni Adli Yıl açılışında konuşma gerçekleştirdi. Hakim ve Savcılara yönelik reform geleceğini belirten Başkan Erdoğan “Reformlarımızı sürdürecek, sade ve etkin bir sistemi inşa etmekte kararlıyız. Hakim ve savcı yardımcılıklarını hayata geçirerek bu anlamda önemli bir adım atacağız.” diyen Başkan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar;

 

 

Zorunda Kaldık

Başkan Erdoğan görev ve sorumlulukların yanısıra adalet kavramı üzerinde sık sık durmak, konuşmak ve tartışmak zorunda kaldıklarını belirtirken. Kendi adalet kavramı ve görüşlerini de paylaşmayı ihmal etmedi. İnancımıza göre hayrı ve şerri seçme iradesine sahip bir canlı olması bakımından insan diğer canlılardan ayrıldığını belirtti.

HZ.ÖMER Deyince Aklımıza Adalet Geliyor

Adaletin öneminden bahseden Başkan Erdoğan: “Batının ve Doğunun tüm önemli mütefekkirleri çalışmalarını bu kavram etrafında yürütmüşlerdir. Düzen denge eşitlik gibi pek çok anlamına atıfta bulunulmuştur. Peygamberler başta olmak üzere tüm önemli şahsiyetler adalet konusuna büyük önem göstermiştir. Günümüzde dahi Hazreti Ömer deyince aklımıza adalet geliyorsa. Onun sözünü mahkemelerimize, adliyelerimizin duvarlarına kazımışsak önemi de ortadadır.”ifadelerini kullandı.

KANUN BAŞKA; ADALET BAŞKADIR

Adalet kavramına değinirken Başkan Erdoğan kanun ve adaletin farkına değindi.”Kanun başkadır, hukuk başkadır, adalet başkadır. Biz kendimiz ve tüm insanlık için daima adaletin peşinde koşmalıyız. Çünkü bugün yakın coğrafyamız başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde zulüm altında inleyen insanın ahı adalet kavramının olmayışından kaynaklanıyor.”ifadelerini kullandı.