Dünyadaki En Sağlıklı 10 Ülke

Dünyadaki En Sağlıklı 10 Ülke

Bloomberg ‘En Sağlıklı Ülkeler Endeksi’ listesi hazırladı. 169 ülkeyi kapsayan listede ortalama yaşam beklentisi, çevresel faktörler, sigara kullanımı gibi kriterlerin dikkate alındı. İşte dünyanın en sağlıklı ülkeleri.

10-Avustralya

Avustralya’da lokal malzemelerden üretilen yemekler bir trend değil yaşam tarzı olarak benimsemiş durumda. Sağlıklı beslenme ve doğal koşulların etkisinin önemli olduğu açıklandı.

 

9- İzlanda

Açık havada spor yapmaya çok düşkün olan İzlandalılar, günlük beslenmelerinde taze deniz ürünleri ve serbest dolaşan hayvanların etine yer veriyorlar. Bu sağlıklı beslenme ve aktif yaşam sayesinde ülkede ortalama yaşama süresini 80 yıl civarlarında seyrediyor.

 

8-İsrail

İsrail’in beslenme rutininde sebze, balıklar ve doymamış yağ yer alıyor. Devlet destekli tarım araştırma organizasyonu Volcani Center’ın yaptığı araştırmada katılımcıların %80’i her gün meyve ve sebze tükettiklerini söyledi..

 

7-İtalya

İtalya’da yemek tükemi zeytinyağı ve sebze üzerine kurulu, dolayısıyla kolestrol seviyesi çok düşük. Bloomberg‘in haberine göre, ortalama yaşam süresinin 80 yıl olduğu ülkede bir doktor fazlalığı da bulunmaktadır.

 

6-Japonya

Beslenme ve egzersiz kombinasyonu sayesinde dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Japonya’da hara hachi bu yani %80 doyana kadar yemek yemek uzun yaşam sırlarından..

 

5-Lüksemburg

Belçika, Almanya ve Fransa arasında konumlanan bu küçük ülke peynir, et ve patatesiyle herkesin hayali. Okullarda fiziksel aktivitenin teşvik edilmesi ise sağlıklı yeni nesiller yetişmesinin önünü açıyor.

 

4-Singapur

Yaşamak için dünyanın en pahalı yeri olan Singapur, Asya’nın en sağlıklı ülkesi. Gastro sahnesiyle ünlü olan bu şehir-ülkede, kaliteli sağlık hizmetleri de oldukça uygun fiyatlarla sunuluyor.

 

3-İspanya

İspanya mutfağı  zeytinyağı, taze sebzeler, yağsız et ve kırmızı şarap tüketimi.İspanyol halkı ayrıca Avrupalılara göre çok daha az fast food tükettikleri ortaya çıktı.

 

2-İsveç

Az karbonhidrat, çok zararsız yağ ağırlıklı bir diyete sahip olan İsveç, Nordik ülkeler arasında en uzun yaşam beklentisi olanlardan biri. Avrupa Komisyonu’nun 2013 yılında yaptığı bir araştırmaya göre İsveçliler düzenli egzersiz yapan en kalabalık nüfusa sahip.

 

1-İsviçre

US News & World Report‘un dünyanın en iyi ülkesi olarak seçilen ülke İsviçre’dir. Dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip olan İsviçre’de uzun yaşam beklentisi de oldukça fazla. Alpler’deki temiz hava ve kayağın buna etkisi ise mutlak.