Google Güvenliğini Arttırmak İçin İttifak Kuruyor

Google Güvenliği İçin İttifak Kuruyor

Google güvenlik için kolları sıvadı Android yazılımı üzerindeki kötü amaçlı yazılım tehdidini, uygulama güvenliği arttırmaya yönelik adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda dünya devi, yeni bir ‘Uygulama Savunma İttifakı’ oluşturmakta. GoogleAndroid cihazlara yönelik tehditlere karşı bir süredir beklenen etkin bir çabanın içine girmiş bulunmakta. Bu kapsamda Google uygulama güvenliği için çeşitli partnerlerle iş birliği içine girecek.  Şirket, cihazlarınızı kullanmadan önce kötü niyetli uygulamaları yakalamak adına ortaklıklar geliştirecek. Bu ortaklıklar için siber güvenlik firmaları ESETLookout ve Zimperium seçilmiş durumda.

Google uygulama güvenliği için Google Play Protect

Uygulama Savunma İttifakı olarak isimlendirilen proje, uygulama tabanlı kötü amaçlı yazılım riskini azaltmayı, yeni tehditleri belirlemeyi ve akıllı telefon kullanıcılarını, kazançlarını artırmak için platformu kullanan kötü oyunculara karşı korumayı hedeflemiş durumda.

Vaadleri yerine getirmek için, Google, Play Protect kötü amaçlı yazılım algılama sistemlerini her bir ortağın tarama motoruyla entegre ediyor, bu sayede Play Store’da bir üçüncü taraf uygulamasını kullanıma sunmadan önce detaylı bir inceleme yapılabilmekte.

2017’de tanıtılan Google Play Protect, Google Play‘in dışında 500.000’den fazla uygulamayı düzenli olarak taramak için cihaz üstü korumaları ve bulut tabanlı bir altyapıyı bir araya getiriyor. Ayrıca, kötü niyetli uygulamaları daha hızlı tespit etmek için etkin bir zemin sunuyor.