İzmir’deki Büyük Yangının Seceresi Çok Ağır Oldu

İzmir Orman Yangını

İzmir’in Karabağlar ilçesinde geçen pazar günü çıkıp şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla büyüyen, 53 saat süren yoğun çabalar sonrasında  kontrol altına alınabildi.Bölgede yangın soğutma çalışmalarına halen devam ediliyor. Bölgede nöbet bekleyen ekipler, zaman zaman tüten ve alev alan bölgelere anında müdahale edip söndürüyor. Bu arada 500 hektarlık alanda etkili olan yangında 50 yıllık çam ağaçları tamamen yandı, geriye ise kapkara, acı bir tablo kaldı.

 

Karabağlar’ın kırsal Tırazlı Mahallesi’nde pazar günü saat 13.00 sıralarında başlayan orman yangını etkilerini devam ettirmekte, saatteki hızı zaman zaman 60 kilometreyi bulan rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü.

Büyük yangın, Menderes’e bağlı Ürkmez ile Seferihisar’ın kırsal mahallelerine kadar  yaklaşık 15 – 20 kilometrelik alanda uzanan yangın, zaman zaman bölgedeki köyleri de tehdit etti.

Yangına 19 helikopter, 300 arazöz ve söndürme aracı, bin 200 orman personeli ile müdahale edildi.

Yangın 53 saat süren çabalar sonrasında dün kontrol altına alındı.

 

NÖBETÇİ EKİPLER KONUÇLANDI

Bir çok ilden takviye gelen ekipler, kendi bölgelerine gönderildi, ancak yangın alanında çok sayıda nöbetçi ekip bırakıldı.

Bölgede nöbet bekleyen ekipler, zaman zaman tüten, alev alan bölgelere anında müdahale edip söndürüyor.

Bu arada 500 hektarlık alanda etkili olan yangında 50 yıllık çam ağaçları tamamen yanarken geriye iç karartıcı bir topla kaldı.

Yanan alandaki yaban hayat yok oldu,vahşi hayvanlar telef olurken bir çok üzüm bağıda zarar gördü.

 

ETİKETLER