Kurban Bayramı tatilinde trafik kazaları 50 can aldı

Kurban Bayramı Trafik Kazaları

İçişleri Bakanlığından, Kurban Bayramı tatilinde 33 ilde meydana gelen 45 ölümlü trafik kazasında 50 can kaybının yas¸andığı bildirildi.

İçişleri Bakanlığı’nca 5 günlük Kurban Bayramı tatili kaza raporunu açıkladı, 33 ilde 45 ölümlü trafik kazasının meydana geldiği ve 50 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Tedbirler Yetmedi 50 Kişi Hayatını Kaybetti

Kurban Bayramı vesilesiyle yoğun bir tempoya giren İçişleri Bakanlığı,
09-15 Ağustos 2019 tarihleri arasında 7 gün süreyle
Bakan Yardımcıları, Emniyet Genel Müdürü, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ile bayram süresince trafiğin yoğunlaşacağı merkezler başta olmak üzere tüm ülke genelinde;
• Güzergâhlarda 116.236 trafik personeli,
• Otobüslerde yolcu olarak denetim yapacak merkezden/illerden görevlendirdiğimiz 560 personel,
• Alınan tedbirleri gözden geçirmek ve yerinde denetlemek için görevlendirdiğimiz 56 polis başmüfettişi/jandarma müfettişi ile 24 saat esasına göre trafik tedbirleri alındı.

Ölüm Oranında %39 Azalma Sağlandı

İçişleri bakanlığı aldığı tedbirler işe yaradı,Bakanlıktan yapılan açıklama “Son on yılda motorlu araç sayısındaki %61 artış olması ve trafik yüküne rağmen, aynı dönemdeki bayram tatillerinde bir güne düşen can kaybı 15 düzeyinde iken bu bayramda alınan tedbirler sayesinde bu sayı %34 azalarak 10düzeyine inmiştir. 2018 yılına göre ise ölüm oranında %39 azalma gerçekleşti.Bayram tatili süresince 33 ilde gerçekleşen 45 ölümlü trafik kazasında 50 can kaybı yaşandı.

Tespit ettiğimiz ve tedbir aldığımız 18 ildeki 20 kaza kara noktası ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerde ölümlü trafik kazası meydana gelmedi.”

Hafta Sonu Mesaisi Başladı

İçişleri bakanlığı 17-18 Ağustos 2019 Cumartesi ve Pazar günleri dönüşlerin olacağı ve bu sebeple karayolu güzergâhlarında aşırı yoğunluk olabileceğini açıkladı.Sürücülerde uyarılarda bulunan bakanlık can kayıplarının yaşanmamasını diledi.
Bakanlığın önlemler dışında uyarıları:

• Dönüş ve seyahat planlamalarını yapılmasını
• Yorgun ve uykusuz araç kullanmamalarını
• Sürat yapmamalarını
• Araca (otobüsler dâhil) bindikleri andan itibaren muhakkak emniyet kemerlerini takmaları,
• Aşırı hızlı ve yorgun/dikkatsiz araç kullanılmamasını