Kuzey Kore ile Güney Kore Arasında İpler Gerildi

Güney Kore ve Kuzey Kore

Kuzey Kore’nin, Güney Kore ile müzakereleri sonlandırmasının ve bundan Seul’ü sorumlu tutmasının hemen ardından füze denemesi gerçekleştirdiği bildirildi.

 

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, “İki ne olduğu belirlenemeyen obje yerel saatle 08.00’de fırlatıldı ve 30 kilometre yüksekliğe ulaşarak 230 kilometre yol katetti” denildi.

 

Kuzey Kore Durmuyor

Pyongyang füze denemelerini durdurmaksızın devam ediyor. Kuzey Kore, son bir ayda altı füze denemesi gerçekleştirdi.ABD ve Güney Kore’nin geçen hafta başlayan ortak askeri tatbikatını kınamış ve bunu bir “savaş hazırlığı” olarak nitelendirmişti.

 

Pyongyang Yönetimi tatbikatın, ABD Başkanı Donald Trump ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile yaptığı anlaşmalara da aykırı olduğunu savunmuştu.

 

GÜNEY KORE LİDERİ: İKİ KORE 2045’E KADAR BİRLEŞECEK

Pyongyang’ın müzakereleri sonlandırma kararı aldı,alınan karar Güney Kore Başkanı Moon’un açıklamaları ardından geldi.

 

Cumhurbaşkanı Moon, Kore yarımadasının Japonya’dan bağımsızlığını kazanmasının 74’üncü yıldönümü kapsamında yaptığı konuşmada Güney Kore ve Kuzey Kore’yi 2045’e kadar birleştirme sözü verdi.

 

Cumhurbaşkanı Moon, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırmak istediğini biliyoruz.Hedefleri doğrultusunda  “en kritik dönemecinde” bulunduklarını da söyledi.

Televizyonlardan yayınlanan konuşmasında, “Kendisine, Doğu Asya’ya ve dünyaya barış ve zenginlik getirecek yeni bir Kore yarımadası bizi bekliyor” dedi.

KUZEY’İN YANITI ÇOK SERT: ÇOK YÜZSÜZ BİR ADAM

 

Pyongyang’dan yapılan yazılı açıklamada, “Şu anda bile, Güney Kore ortak askeri tatbikatına devam ediyor ve barışçıl bir ekonomiden ya da barışçıl bir rejimden bahsetmeye hakkı yok” denildi.

Açıklamada Güney Kore Cumhurbaşkanı için, “Çok yüzsüz bir adam”ifadeleri de kullanıldı.

Kuzey Kore’den bir askeri sözcü, resmi haber ajansı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Nükleerden arınma müzakerelerindeki açmaz tatbikat yapma kararı nedeniyle tamamen Güney Kore’nin suçu” demişti.