Narın Faydaları

Narın Faydaları

Yeryüzündeki en şifalı bitkilerden biri olan nar içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemini güçlendirip, hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Antioksidan, anti-viral ve anti-tümör özelliklerine sahip olan bu meyve aynı zamanda içerdiği A, C, E vitaminleri ve folik asit ile gerçek bir vitamin kaynağıdır.

 

Nar İçinde Bulunan Minaraller

Nar, içeriğindeki yüksek oranda lif, protein, C, K, E vitaminleri, çinko, fosfor, magnezyum ve demir bileşenleri sayesinde son derece besleyici ve tedavi edici özelliklere sahip bir meyvedir.

 

 

Narın Faydaları

 

Kansere Birebir

 

Son yıllarda yapılan araştırmalarda nar’ın kanser hücreleri üzerinde antitümör etkisi olduğu ispatlanmıştır. Çoklu çalışmalar, nar ekstrelerinin, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını engellediğini ve hatta programlanmış meme kanseri hücre ölümünü tetiklediğini göstermiştir.

 

Cildinize Birebir

 

C vitamini ve diğer antioksidanlar bakımından zengin olan bu şifalı meyve, ciltte yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur. Bu antioksidanlar sayesinde cilt iltihabını, akne çatlaklarını ve güneş lekelerini tedavi etmek mümkündür. Ayrıca narın doğal olarak cildi parlatma özelliği vardır.

 

Buların yanında diğer faydaları…

 

Tansiyon

Narın taze suyu, yüksek tansiyonun düşmesini sağlayan güçlü bir kaynaktır.

 

Eklem romatizmasına (Artrit) faydaları

Nar, içeriğinde bulunan iltihap karşıtı flavonoller sayesinde ve bir antioksidan kaynağı olduğu için doğal eklem romatizması tedavisinde kullanılan başlıca yöntemlerdendir.

 

 

 Kimler nar tüketmemeli?

  • Kolesterol ve yüksek tansiyon ilaçlarından bazıları, narın suyu ile tüketilmemelidir.

 

  • Yüksek şeker içerdiği için.Diyabetya da obezite hastalığı olan bireyler, bu meyvenin tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.

 

  • Hamile kadınlarda uterus kasılmasına neden olabilir.