Sırbistan ile İlişkimiz Artıyor

SON DAKİKA

Sırbistan ile İlişkimiz Artıyor

Bu haber 08 Ekim 2019 - 22:19 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşma gerçekleştirdi.Türkiye ve Sırbistan’nın ikili ilişkilerinin yanında gündeme ilişkinde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’a  resmî ziyaret gerçekleştirdi.Ziyaret kapsamında Türkiye-Sırbistan İş Forumu’na katıldı.

Forumda Türk ve Sırp iş adamlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’e nazik daveti ve mükemmel ev sahipliği için teşekkür etti.

“SIRBİSTAN, BALKANLAR’DA BARIŞ VE İSTİKRAR İÇİN KİLİT ÜLKEDİR”

Türkiye’nin, Sırbistan ile kökleri asırlara uzanan sağlam bağları bulunduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkçe ve Sırpça’da pek çok ortak kelime, Balkanları anlatan şiir ve türküler bulunduğunu söyledi.

“Sırbistan bizim için dost, Balkanlar’da barış ve istikrar için ise kilit ülkedir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve Türk iş dünyasının önde gelen temsilcileriyle gerçekleştirdiği ziyaretinin, Sırbistan ile ilişkilere verilen önemin bir sembolü olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemde Türkiye-Sırbistan ikili ilişkilerinin muazzam bir ivme yakaladığını, karşılıklı üst düzey ziyaretler ve Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantılarıyla ilişkilerin yeni bir merhaleye taşındığını anlattı.

İki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyon, Kara Ulaştırması Karma Komisyonu gibi ortak mekanizmaların teşkil edildiğini, Sırbistan’da Türk-Sırp İş Derneği’nin kurulmasını desteklediklerini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir yerde niyet varsa, inanç varsa, imkân da muhakkak bulunur. Azim ve kararlılık olduğu müddetçe, hiçbir engel aşılamayacak kadar büyük değildir. Türkiye ile Sırbistan arasında, her alanda ikili münasebetlerin ilerletilmesi noktasında çok güçlü bir irade olduğunu biliyorum. Son dönemdeki başarılarımız işte bu güçlü iradenin birer yansımasıdır” dedi.

İlişkilerdeki seviyeyi asla yeterli görmediğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilişkileri daha da derinleştirmek, çeşitlendirmek, yeni alanlara teşmil etmek istediklerinin altını çizdi.

5 MİLYAR DOLAR İKİLİ TİCARET HACMİ HEDEFİ

Türkiye ile Sırbistan arasında 2010 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın, her iki ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda geçen yıl revize edildiğini ve anlaşmanın geçen haziran ayında yürürlüğe girdiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlaşmayla mal ticaretinin yanı sıra telekomünikasyon, finans, ulaştırma ve e-ticaret gibi sektörlerde ve tarım alanında ikili ticaretin ivme kazanmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Serbest Ticaret Anlaşması’nın imzalandığı 2010 yılından bu yana ikili ticaret hacminin yüzde 200 artarak, 2018 yılında 1,2 milyar dolar seviyesini yakaladığı bilgisini vererek, 2019 yılının ilk 8 ayında ise bu rakamın 819 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Hedefin ikili ticaret hacmini kısa vadede 2 milyar dolara, daha sonra da 5 milyar dolara çıkartmak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hedeflerin yakalanmasında iş adamlarına önemli görevler düştüğünü, Cumhurbaşkanları olarak da üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile baş başa ve heyetler arası görüşmeleri verimli şekilde tamamladıklarına dikkati çekerek, kültür, aile, savunma, bilim, sanayi ve teknoloji, güvenlik, KOBİ’lerin desteklenmesi alanlarında 9 ikili anlaşmanın imzalandığını vurguladı.

 

 “TÜRKİYE İLE SIRBİSTAN’IN İLİŞKİLERİNİ GELİŞTİREBİLECEĞİ ALANLARDAN BİRİ DE TURİZMDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Sırbistan’ın, ilişkilerini geliştirilebileceği alanlardan birinin de turizm olduğunu ifade ederek, “2018 yılında Sırbistan’dan ülkemize gelen turist sayısı yüzde 53 oranında artış göstererek rekor kırdı. Böylelikle, 225 bin Sırp turisti ülkemizde ağırladık. Türkiye’den de 97 binin üzerinde turist Sırbistan’ı ziyaret etti. Bu sayının içinde bulunduğumuz yıl daha da artacağını düşünüyorum” dedi.

Türk ve Sırp iş adamlarına çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Sırbistan’la sahip olduğumuz vizyon birliğini bölge için büyük bir fırsattır. Gelin Sırbistan’la ilişkilerimizin ekonomik boyutunu gelin hep birlikte daha da kuvvetlendirelim. Bizler, iki ülkenin Cumhurbaşkanı ve Hükûmetleri olarak siz iş adamlarımızın, girişimcilerimizin her daim yanındayız. Sayın Vuçiç ile birlikte sizlere gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Kıymetli Sırp girişimcilere de ülkemizin onlarca yıllık tecrübelerinden daha fazla istifade etmeleri çağrısında bulunuyorum. Siz her iki ülkenin iş adamlarından, iş birliği içinde, iki ülkenin potansiyelinden tam anlamıyla yararlanılacak projeler geliştirmenizi bekliyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nun ardından eşi Emine Erdoğan ile birlikte Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ve eşi Tamara Vuçiç tarafından, Sırbistan Sarayı’nda onurlarına verilen resmî akşam yemeğine katıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.