Spor Aslında Zararlı mı?

Spor Aslında Zararlı mı?

İnsan oğlunun var oluşundan beri hayat mücadelesini kazanmak için insan oğlu değişim ve gelişime mecbur kalmıştır.

Spor tarihsel gelişimi olarak avlama amacını gerçekleştirmek maksadı ile doğmuştur.Avlarını yakalamak için fiziksel bir üstünlük gerektiğini kavrayan insan oğlu günümüzdeki bir çok spor dalına ışık tutmuşlardır.

Antik olimpiyatlarla birlikte spor faaliyetleri hayatta kalma mücadelesinden çok,prestij üstünlük ve dini bir ibadet olarak evrilen spor günümüzde ise özellikle modern olimpiyatlardan sonra ülkeler arası prestij,para kazanma ve medya popülerliği kazanma faaliyetleri ön planlana çıkmakta.

Sporu özellikle sağlıksız hala getiren olgu ise kazanmak için yapılan faaliyetlerdir.Son yıllarda doping faaliyetlerinin artması buna bir gösterge zaten peki bu faaliyetler nende bu kadar attı.

Ülkeler 2.Dünya Savaşından sonra bir bakıma savaşlarını spor organizasyonları ile gerçekleştirmekteler doping oranı ve sporcu eğitimlerinde uygunsuzluklara bakarsak prestij savaşındaki güçlü devletleri yani Rusya,ABD,Çin gibi ülkeler bulunmakta.

Dünya medyasında konuşulan konu doping serbest bırakılması gerektiği bu kapsamda da bir çok çalışma yürütülmekte bunun temel sebebi insan oğlunun artık kapasitesinin sonuna yaklaşmakta olduğu.

Kitle yani seyirciler her zaman başarıyı ve imkansızı görmek ister özellikle rekor ve şampiyonluklar her zaman kitleyi canlandıran ve özellikle onların ilgisini çekerek bu piyasaları yöneten insanların tek derdi olan parayı getirmektedir.

Sporcularda artık şu mantalite hakim olmaya başladı kazanmak için her şey mübahtır.

Doping kullanım oranları,insan vücuduna zarar verecek kadar fazla antrenman ve bunun yanında stres,kaygı ve başarma gereksinimi yüzünden yaşanan psikolojik sıkıntılar.

Dünya maalesef şuan bu sistemde ilerlemekte sporcuların sağlığı,etik kavramlar veyahut normlar kimsenin umurunda değil tek dertleri para ve prestij kendimizi,ailemizi ve özellikle evlatlarımızı bu tuzağın içinden çıkarmalıyız peki ne yapmalıyız?

 

TEK ÇARE BEDEN EĞİTİMİ

Sağlıklı yaşam için bedenimiz hareket etmesi şarttır fakat bununda sağlıklı bir biçimde yapılması gerekmektedir.Yani spor yaptığımızda stres,kaygı gibi unsurları yaşamayacağız tam tersine bunlardan arınmak için bedenimizi hareket ettireceğiz.Vücudumuzdaki laktik asit fazlalığını atmamız gerekmektedir bu bizi yorar ve halsiz hale getirir.Bu hususla birlikte yapmamız gereken spor salonlarına gittiğimizde tek amacımız bedenimizi hareket ettirmek ve sağlıklı yaşam arzusu olmalıdır.Sağlıklı bir birey olmak istiyorsak bedenimizi güçlendirmeliyiz spor yöneticilerinin amaçlarını değil.

ETİKETLER