Tekstil Sektörünü Dönüştürecek Karar

Tekstil Sektörünü Dönüştürecek Karar

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,tekstil sektöründeki vatandaşları mutlu edecek daha verimli hale getirecek önemli bir adım attı. Sektörde hali hazırda atıl durumda bulunan makinelerin işlerlik kazanması amacıyla,Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi. Buna ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varan yeni yürürlülük hakkında “Yeni uygulama ile istihdam hızını daha da artıracağız. Mevcut tesislerin yenilenmesini sağlayarak, yatırımcıların yenilikçi ürünlerini rekabetçi olarak üretmelerini ve yeni ihracat pazarları yakalamalarını temin edeceğiz.” dedi.

 

MAKİNESİNİ TAŞIYANA İSTİHDAM DESTEĞİ

Birinci ve ikinci bölgede bulunan illerde hazır giyim, deri ve deri mamulleri sektörlerine yönelik yatırımlarda temin edilen makine ve teçhizatlar kapsamda olacak. Bu makine ve teçhizatlar kapsamdan yararlanabilmesi için, kararda belirtilen 34 ile taşınması hususunda istihdam desteğinden yararlanabilecek. Ancak bunun için asgari 100 istihdam sağlanması koşulu aranacak. Bu uygulama kapsamında amaç, hem görece gelişmiş birinci ve ikinci bölge illerinde kapasite fazlası olarak değerlendirilen makine ve teçhizat ülke ekonomisine kazandırılacak hem de gelişmekte olan illerdeki yatırımlar ve dolayısıyla istihdamın artırılması hedefleniyor.

5 YILA KADAR İSTİHDAM TEŞVİĞİ

Kararda belirtilen illerdeki ikinci el tekstil makineleri ile yapılacak yatırımlar, aynı illerdeki sıfır makinelerle gerçekleşen yatırımlara sunulan istihdam teşviklerinden 3-5 yıl sürelerle yararlanabilinecek. Yatırımcıların, birinci ve ikinci bölge illerinde istihdamlarını korumaları halinde teşvik süreleri 2 kat uygulanacak. Birinci ve ikinci bölge illerinde tekstil sektöründe daha önce sadece tevsi yatırımlarda yani kapasite artırımına yönelik yatırımlarda verilen teşvikler, artık sıfırdan yatırımlara da sunulacak.

HEDEF İSTİHDAM

Bu uygulamanın biri atıl hale gelen araçların yeniden üretime kazandırılması ve istihdam oluşturulması.2020 yılının sonuna kadar sürecek olan uygulamayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank Değerlendirmelerde bulundu.İstihdamın öncelik olduğunu belirten Bakan Varank “Yatırım teşviklerimizle Şanlıurfa, Van, Batman, Malatya gibi gelişmekte olan illerde özellikle tekstil sektöründe istihdam oluşturulmasını sağlıyoruz. Şimdi bu yeni uygulama ile istihdam hızını daha da artıracağız. Mevcut tesislerin yenilenmesini sağlayarak, yatırımcıların yenilikçi ürünlerini rekabetçi olarak üretmelerini ve yeni ihracat pazarları yakalamalarını temin edeceğiz.” dedi.

 

KAPSAMDA OLAN İLLER

Düzenleme; Elazığ, Erzincan, Malatya, Sivas, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illerini kapsıyor.