THY’nin yeni uçağı

THY'nin yeni uçağı

THY’nin, teslimi için 2017’de Boeing ile görüşmelere başladığı ve geçen yıl 25’i kesin, 5’i opsiyonlu olmak üzere anlaştığı 30 B787-9 Dreamliner tipi uçağın üçüncüsü de bugün İstanbul Havalimanı’na indi. Üçüncüsü teslim alınan Boeing 787-9 Dreamliner ile THY’nin uçak sayısı da 340’a ulaştı. Uçağın yakın zamanda tarifeli seferlerine başlaması planlanıyor.

Türk Hava Yolları’nın (THY), “rüya uçak” diye tabir edilen B787-9 Dreamliner tipi üçüncü uçağı İstanbul’a geldi. Daha önce gelen ikinci uçağa, PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen Eren Bülbül anısına Maçka adı verilmişti. Üçüncü uçağa hangi ismin verileceği şimdiden merak konusu olmaya başladı.

THY’nin, teslimi için 2017’de Boeing ile görüşmelere başladığı ve geçen yıl 25’i kesin, 5’i opsiyonlu olmak üzere anlaştığı 30 B787-9 Dreamliner siparişinin üçüncü bugün filoya katıldı.Üçüncüsü teslim alınan Boeing 787-9 Dreamliner ile THY’nin uçak sayısı da 340’a ulaştı.Park pozisyonuna çekilen uçakta, Gümrük Muhafaza ekipleri inceleme yapıldı.Boeing 787’lerin günümüzün aynı büyüklükteki uçaklarından yüzde 20 daha az yakıt tükettiği, diğer uçaklara kıyasla yüzde 20 ile yüzde 45 arasındaki oranda daha çok kargo taşıyabildiği belirtiliyor.

 

THY’nin Boing 787-9 tipi uçağının business sınıfı 30, ekonomi sınıfı ise 270 yolcudan oluşuyor.Yeni tasarımda karartılabilen pencereler, daha geniş uçak penceresi, özel aydınlatma, özel Comfort Zone, basınçlı kabin(pressured cabin) özelliği ve tuvaletlerde yenilikler yapıldı.İşlemlerinin tamamlamasının ardından uçağın yakın zamanda tarifeli seferlerine başlaması planlanıyor.Yeni kabin içi tasarımla ilk defa 1-2-1 konfigürasyonda tüm yolculara koridor erişimi imkanı sunulacak.Kompozit malzemeleri gövde ve kanadı da içeren ana yapısının yüzde 50’sini oluşturan ‘rüya uçak’ olarak adlandırılıyor.Boeing 787-9 tipi uçağın uzunluğu 63 metre, kanat genişliği 60 metre ve yüksekliği 17 metre… Uçağın menzili ise 14 bin 140 kilometre. Boeing 787’lerin günümüzün aynı büyüklükteki uçaklarından yüzde 20 daha az yakıt tükettiği, diğer uçaklara kıyasla yüzde 20 ile yüzde 45 arasındaki oranda daha çok kargo taşıyabildiği belirtiliyor.Yolcu konforunun artırılması hedefiyle uçağın business sınıfı tasarımında önemli değişiklikler var. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise her koltuktan koridora çıkış olması.Ayrıca yeni nesil kabin eğlence sistemleri ile uzun yolculukların daha konforlu geçmesi amaçlanıyor.

ETİKETLER