Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek nedir?

Tüp bebek tedavisi en kısa tanımıyla; anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ve anne adayının rahmine transfer edilmesidir.

1978 yılında ilk kez uygulanan yöntem.Bu dönemde tüpleri tıkalı kadınlar için uygulanması amaçlanan tedavi yöntemiydi,günümüzde erkek kısırlık sorunları da dahil olmak üzere %80 başarı gözükmetedir.

 

Yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı olan bu yöntem; çiftin bir sene boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmasına rağmen gebelik sağlayamadığı durumlarda uygulanabilmektedir.

Şayet kadının yaşı 35 ve üzeri ise doğal yollardan gebelik için altı ay beklenmeli ve ardından bir uzmana başvurulmalıdır.

Tüp Bebek Yöntemi 5 Aşamadan Oluşmaktadır

 

1-Yumurtalıkların Uyarılması

Anne adayının .eşitli ilaçlar kullanması gerekten,yumurtaların uyarılması evresinde bir çok yumurta elde etmek amaçlanır. Adet döneminin 3’üncü gününde başlanan bu aşama yaklaşık olarak 12 gün sürmektedir.

 

2-Yumurtaların Toplanması

Uyarılan yumurta hücreleri belirli bir büyüklük ve olgunluğa erişince yumurtaların çatlamasını destekleyen bir çatlatma iğnesi yapılmaktadır. İğnenin uygulanmasından 34-36 sonra ise olgunlaşan yumurtalar toplanır. Yumurta toplama aşaması yaklaşık olarak 15-20 dakika sürmektedir.Bu aşamada baba adayı eş zamanlı olarak sperm örneğini verir.

3-Döllenme Aşaması

Embriyo elde etmek amacı yumurta ve sperm hücreleri arasından en kaliteli olanları seçilir ve döllenme işlemi için hazırlanır.  Üreme hücrelerinin durumuna göre klasik ya da mikroenjeksiyon yöntemi ile bu hücreler döllendirilir

 

4-Embriyo transferi

Anne adayının herhangi bir acı hissetmez.En kaliteli embriyolar seçildikten sonra transfleri yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Transfer tamamlandıktan sonra tüp bebek tedavisi tamamlanmış olur. Transferden 12 gün sonra gebelik testi yapılır ve tedavinin sonucu tespit edilir.

5-Doğum

Transferde sonra normal bir hamilelik durmunu alır,düzenli kontrol ihmal edilmemelidir.