TÜRFAD’dan Düzce’de Seminer

TÜRFAD'dan Düzce'de Seminer

Düzce Üniversitesi spor bilimleri fakültesi tarafından, Spora Dair Her şey adıyla düzenlenen seminere TÜFAD yönetim kadrosundan bir çok isim katıldı.Katılan isimler, TÜRFAD Genel Bşk.Levent Erdoğan ,Eski Fifa  Hakemi Merkez Hakem Kurulu(MHK) Eski Başkanı Mustafa Çulcu,Eski Fifa Hakemi Maksut Balta,Eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ertuğrul Dilek,Jolly Tur Onursal Başkanı Sinan Vardar,Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar ve Türkiye Gazetesi Yazarı Naci Arkan katılımcı olarak yer aldı.

Seminer’de Duygu Seli

Programın başlangıcında TÜRFAD tarafından hazırlanan slayt gösterimi ile geçmiş yad edildi.Gösteri  esnasında katılımcıların kendi takımlarının bulunduğu görselleri alkışlamaları renkli görüntülerin çıkmasına sebep oldu.

Borçlar Sıfırlansa Bile Bu Sistemde Hayatta Kalamazlar

TÜRFAD Genel Bşk.Levent Erdoğan konuşmasına Türfad tanıtarak başladı.Futbol’dan eski tadı alamadığı belirten Erdoğan :“Kendi takımımı tanıyamayacak hale geldim.Bunun en büyük sebebi yabancı oyuncu sınırı,takımlardaki ruh öldü,alt yapıdan kimse yetişmez oldu geçtiğimiz günlerde Galatasaray ekibi 14 yabancı ile sahaya çıktı takımlarımız türk takımlarına benzemiyorlar.”ifadelerini kullandı.

Kulüplerin borç ve faiz problemlerine de değinen Erdoğan;”Alt yapıya gereken önem verilmemekte.Dışarıya oyuncu satamıyoruz sürekli dışarıdan oyuncu alıp zarar ediyoruz.Devlet takımlarımızın borçlarını sıfırlasa bile bu sistemde tekrardan aynı konuma geleceklerdir.”dedi.

Türk Hakemliğinde Kısmen Başarılı Olduk

Eski Fifa  Hakemi Merkez Hakem Kurulu(MHK) Eski Başkanı Mustafa Çulcu hakemler ve bu sektördeki çalışmalara yönelik gelen soru üzerine;”Türk hakemliğinde kısmen başarılı olduk,ülkemizde bir çok hakem yetişmekte bunlardan birçoğu ise beden eğitimi öğrecilerinden oluşmak.”dedi.

Bilen Yok Fikir Üreten Var

Uygulamasınada değinen Çulcu;”İngiltere’de bile oldukça yeni bir sistem olan var 1 sene içerisinde ligimize entegre etmeye çalıştık bundan dolayı sıkıntılarla karşılaştık.Medya oldukça eleştiri almasına rağmen kimsenin var hakkında bilgisi yok fakat fikri var.”açıklamalarında bulundu.

Vur Kır Parçala

Eski Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ertuğrul Dilek geçmişle günümüzü kıyasladı,”Bundan önce yokluk vardı o dönemlerde yurt dışına bir çok futbolcu ihrac ettik şimdi takımlarımız nerdeyse kimseyi satamıyoruz alt yapı gerekli önem verilmemekte.

Taraftarlar hakkında açıklamalarda bulunan Dilek;”Eskiden bütün taraftarlar bir arada oturup küçük şakalaşmalarla maç izlerde şimdi bir bakıyorum vur kır parçala diyen bir taraftar topluluğu var bune futbola nede oradaki futbolcuya katkı sağlar böyle taraftarlık olmaz”dedi.

 Sporu Bilen Yok

Alt yapı hakkında konuşan Jolly Tur Onursal Başkanı Sinan Vardar açıklamalarında;”Alt yapıya gerekli önem verilmemekte.Sporu bilen yok kulüpleri iş adamaları yönetmekte futbolculara gerekli eğitim her anlamda verilememekte.

OKUYUCU YORUMLARI
  • Cavit Medevit
    2 ay önce

    Düzce’de yapılan TÜRFAD’ın bu seminerina ilişkin ilk haberi sizde görüyorum gayet başarılı ekibinizden birinin orda olduğundan şüphem yok.

    7